DESIGNED BY JOOMLA2YOU

Naši študenti

Ako hodnotia štúdium slovenčiny na UKF naši študenti? Prečítajte si! 😉

Editorstvo a vydavateľská prax:

Ivana VýberčiováIvka

bakalárske štúdium

 Prečo ste sa rozhodli študovať na UKF a prečo ste si vybrali daný študijný program?

UKF bola mojou jasnou voľbou hneď v momente, keď som sa rozhodla, že budem študovať na vysokej škole. Od kamarátov, známych či učiteľov na strednej škole, na ktorú som chodila, som počúvala iba pozitívne referencie na túto univerzitu.  Moja pôvodná predstava bola študovať žurnalistiku, no keďže som nebola medzi tými šťastnými, ktorým sa na tento odbor podarilo dostať, riešila som aj iné možnosti štúdia v aspoň trochu príbuznom odbore. Editorstvo bola voľba, ktorou som si spočiatku nebola istá, no čím dlhšie tento odbor študujem, tým viac mi prirástol k srdcu a už by som ho za iný nemenila.

Ako hodnotíte štúdium na UKF (možnosti štúdia, prístup pedagógov a pod.)?

POZITÍVNE! Štúdium na UKF naplnilo, ba až presiahlo moje očakávania. Ako študentka mám obsiahle možnosti na rozvíjanie svojich záujmov, na podporu a rozvoj svojej kreativity alebo mám príležitosť na spoznávanie fajn ľudí (v neposlednom rade mi štúdium dalo nové priateľstvá. 😉 Čo sa týka prístupu pedagógov, hodnotím ho veľmi pozitívne. Na našej katedre sú pedagógovia vľúdni, milí, nápomocní, hoci občas podaktorí aj prísni. Vždy však pomôžu, ako je v ich silách, a rozhodne uľahčujú študentom ich (často strastiplnú) cestu za titulom. Dokonca s niektorými vyučujúcimi zažijete na hodinách aj mnoho vtipných situácií, a to i počas dištančného štúdia!

Prečo by ste odporučili štúdium svojho študijného programu budúcim kolegom?

Editorstvo by som odporučila každému milovníkovi slovenčiny a najmä literatúry. Počas štúdia máte možnosť stretnúť sa s množstvom autorov, dokonca aj s takými literárnymi dielami od nich, o akých ste sa počas doterajšieho štúdia nemali príležitosť dozvedieť. Čo sa týka praktickej stránky editorstva, určite sa môžete tešiť na mnoho zaujímavých editorských predmetov, ktoré vám obohatia rozhľady z oblasti kníhtlače a vydávania kníh, médií či fungovania a tvorby webových stránok.

 

Silvia BabčákováSilvia

magisterské štúdium

 Prečo ste sa rozhodli študovať na UKF a prečo ste si vybrali daný študijný program?

K slovenskému jazyku a literatúre som mala vždy veľmi blízko a knihy si odmalička spájam s obľúbenou formou psychohygieny. Daný študijný program vo mne vzbudzoval sympatie aj preto, že moje prvé kroky písania a editovania mi umožnila už redakčná činnosť v jednom z najlepších stredoškolských časopisov na Slovensku. A hoci som nepoznala žiadnych absolventov UKF ani som sa nezúčastnila Dňa otvorených dverí, táto voľba predstavovala neznámu, no o to lákavejšiu cestu a rozhodnutie vkročiť na ňu som nikdy neoľutovala.

Ako hodnotíte štúdium na UKF (možnosti štúdia, prístup pedagógov a pod.)?

Ľudia na UKF ma v každom smere inšpirujú a motivujú. Štúdium je zväčša zamerané na teóriu a rozsahom aj kvalitou učenia je pomerne náročné, najmä v oblasti literatúry, ktorá síce nie je pre editorské povolanie obzvlášť nevyhnutná, zato ju vnímam nadmieru obohacujúco. Nemenej podnetné sú aj ostatné študijné predmety, pretože môj vzťah k nim výrazne ovplyvňujú samotní vyučujúci. Sú to absolútni odborníci vo svojej oblasti, ale najviac ich obdivujem, keď svedomitú prípravu a snahu študenta vedia náležite oceniť.

Prečo by ste odporučili štúdium svojho študijného programu budúcim kolegom?

UKF ponúka tento študijný program v slovenskom jazyku a dvoch stupňoch štúdia ako jedna z mála univerzít na Slovensku. Odhliadnuc od kvalitnej výučby, organizuje tiež množstvo mimoškolských aktivít, ako plesy, hokejové zápasy či Študentskú kvapku krvi. Čo ma ale fascinuje najviac, je samotné prostredie. Nitra je čarovná v každom ročnom období, nehovoriac o skvelých kníhkupectvách a antikvariátoch na každom kroku. (Osobitne pre východniarov: Ani tá pravidelná osemhodinová cesta vlakom so štyrmi prestupmi nemusí byť zlá, ak jej cieľ stojí za to. 😉)

 

Tatiana SadloňováTáňa

bakalárske štúdium

Prečo ste sa rozhodli študovať na UKF a prečo ste si vybrali daný študijný program?

Od základnej školy sa venujem písaniu a k slovenčine som vždy inklinovala. Zaujímala som sa o možnosti študovania daného smeru na vysokej škole, až som sa dostala k tomuto odboru. Vyberala som si medzi editorstvom a ekonomikou, ktorú som študovala na strednej, ale napokon zvíťazilo srdce. Taktiež ma nikdy nelákalo študovať vo veľkom meste ako Bratislava. Nitra je úžasná. A štúdium v nej tiež, ak si vyberiete to pravé pre seba. 😊

Ako hodnotíte štúdium na UKF (možnosti štúdia, prístup pedagógov a pod.)?

Editorstvo ponúka UKF ako jedna z mála univerzít na Slovensku. Popri výučbe sa na katedre uskutočňujú rôzne doplnkové prednášky s ľuďmi z odboru, ktoré sú jednoznačne prínosné. Od začiatku štúdia som sa stretla s rozličnými názormi na pedagógov, ale najlepšie je utvoriť si názor vďaka vlastným skúsenostiam. Rovnako ako my, študenti, aj vyučujúci sú len ľudia. Bude to znieť možno ako klišé, ale ono občas stačí vynaložiť neveľkú námahu, aby si vás vyučujúci všimol. Je to o individuálnom prístupe a ochote robiť to, čo treba a sem-tam niečo navyše. 😊

Prečo by ste odporučili štúdium svojho študijného programu budúcim kolegom?

Ak máte čo i len mierny záujem o svoj jazyk, literatúru a vydavateľskú sféru, nemáte nad čím váhať. Štúdium editorstva vám ponúkne široké spektrum vedomostí, kontakt s ľuďmi z odboru, príležitosti na rozvíjanie. Svojej osobnosti po ľudskej, ale aj profesionálnej stránke. Sami môžeme na sociálnych sieťach a inde na internete vidieť, že spisovná forma jazyka a dobrá gramatika nie sú samozrejmosťou. Spoločne však môžeme slovenčinu povýšiť na tú úroveň, ktorú si zaslúži. Tak sa pridajte aj vy! 😊

 

Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácii:


Lucia BielikováLucia

učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a náboženskej výchovy, bakalárske štúdium

dolné úvodzovkyPrečo ste sa rozhodli študovať na UKF a prečo ste si vybrali daný študijný program?

To, že chcem byť učiteľka, som postupne zisťovala na strednej. Univerzity, nad ktorými som uvažovala najprv, ma na DOD buď neupútali, alebo ani neponúkali moju aprobáciu. Na UKF už vtedy študoval môj kamarát, ktorý mi ju veľmi odporúčal, preto som navštívila DOD aj tu. Odchádzala som z neho nadšená a presvedčená, že to bude dobrá voľba. Pri výbere náboženskej výchovy ma motivovala pozitívna skúsenosť animátorskej práce s mladými vo farnosti. K slovenčine a literatúre som mala blízky vzťah už odmalička, preto to bola pre mňa jasná voľba.

Ako hodnotíte štúdium na UKF (možnosti štúdia, prístup pedagógov a pod.)?

Štúdium na UKF hodnotím veľmi pozitívne. Objavila som v daných predmetoch nové oblasti a roviny, ktoré ma zaujali. Podľa toho si môžem aj nakombinovať voliteľné predmety či navrhnúť tému záverečnej práce. Našich pedagógov považujem za skutočných odborníkov, ktorým záleží na našej zodpovednej príprave. V tomto kontexte sa snažím vnímať aj ich nároky na nás, ktoré sú občas aj prísne či náročné, no nie nezvládnuteľné. Oceňujem ich záujem o nás a ochotu vychádzať nám v ústrety, keď vidia našu snahu a záujem. Mám plno skvelých spolužiakov, s ktorými je nielen zábava, ale môžem s nimi aj rátať, keď potrebujem v niečom pomôcť. A na čo tiež nemôžem zabudnúť, je skvelé jedlo v našich jedálňach či pekný internát, v ktorom sa cítim veľmi príjemne.

Prečo by ste odporučili štúdium svojho študijného programu budúcim kolegom?

Myslím si, že dobrých učiteľov nebude nikdy priveľa. A slovenčinárov zvlášť, lebo je to predmet nielen o jazyku, ale aj o našej národnej identite a kultúre zároveň a vždy bude aktuálne pripomínať ich význam. Preto ak vidíš v tomto povolaní zmysel, určite sa nenechaj odradiť rečami o náročnosti štúdia alebo inými výhovorkami a príď to skúsiť. A ak si tým ešte nie si celkom istý/istá, možno práve štúdium na UKF ťa presvedčí, že učiť slovenčinu je super. Nitra je úžasné mesto a určite nebudeš ľutovať, že si ju mohol/mohla spoznať.horné úvodzovky

 

Martin PavlovMartin

učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácii s hudobným umením, bakalárske štúdium

dolné úvodzovkyPrečo ste sa rozhodli študovať na UKF a prečo ste si vybrali daný študijný program?

Pre UKF som sa rozhodol počas Dňa otvorených dverí, keď som navštívil jednotlivé fakulty, vypočul si názory pedagógov, ako aj študentov univerzity. Ako prvé ma uchvátilo už samotné mesto Nitra, ktoré je proste očarujúce. Čo sa týka voľby môjho študijného programu, potreboval som si vybrať druhý predmet k učiteľstvu slovenčiny. Volil som medzi štúdiom učiteľstva biológie alebo hudobného umenia. Deň otvorených dverí ma však jednoznačne utvrdil vo voľbe hudobného umenia, pretože som sa dozvedel, že v rámci štúdia môžem študovať aj hru na organe – len dve univerzity na Slovensku ponúkajú takúto možnosť a UKF je jedna z nich. Ale vráťme sa k slovenčine. Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry som si zvolil čisto „z rozumu“, pretože v budúcnosti budem ako učiteľ potrebovať predmet s dostatočnou dotáciou hodín – hudobnú som volil „zo srdca“. Počas štúdia si však v mojom srdci našla miesto slovenská literatúra, ktorá ma celkom uchvátila natoľko, že uvažujem aj o doktorandskom štúdiu.

Ako hodnotíte štúdium na UKF (možnosti štúdia, prístup pedagógov a pod.)?

Štúdium hodnotím skutočne pozitívne, pretože na UKF som spokojný. Za tri roky štúdia som získal prehľad o jednotlivých disciplínach slovenského jazyka, literatúry i hudby. Rozvrh si každý semester študent pripravuje sám, takže si ho môže prispôsobiť podľa seba. Ako študent mám k dispozícii prístup do Univerzitnej knižnice, kde si môžem vyberať zo skutočne širokého spektra odbornej i beletristickej literatúry či periodík. Pedagógovia jednotlivých predmetov sú skutočnými odborníkmi vo svojom odbore a snažia sa o to, aby sa aj ich študenti stali odborníkmi. V priebehu štúdia sa môžeme zapájať do rôznych súťaží, čím sa neustále zdokonaľujeme. Vyučujúci oceňujú aktivitu a originálne nápady študentov v priebehu semestra, čo sa potom odzrkadľuje aj na záverečnom hodnotení. UKF ponúka pre učiteľov skutočne rozsiahlu prax v základných a stredných školách, čo je pre budúcich učiteľov veľmi dôležitá skúsenosť.

Prečo by ste odporučili štúdium svojho študijného programu budúcim kolegom?

Pokiaľ máte vášeň pre literatúru, radi čítate poéziu či prózu alebo dokonca sami tvoríte, určite neváhajte a poďte študovať do Nitry. Rovnako pokiaľ obľubujete slovenský jazyk alebo sa chcete zdokonaľovať v hudobných zručnostiach, UKF je to pravé miesto pre vás! Ak uvažujete nad učiteľským povolaním, tak vedzte, že sa vydávate na neľahkú cestu. Neľahkú cestu, ktorá však má skutočne ušľachtilý cieľ – vzdelávať a vychovávať mladých ľudí. Vy budete môcť zmeniť život a smerovanie nejedného žiaka, ktorého budete učiť. Vy budete formovať ďalšie generácie a svojím spôsobom tak budete ovplyvňovať budúcnosť svojho mesta, regiónu, krajiny. Pred tým sa však na to musíte poriadne pripraviť, aby ste boli schopní zvládnuť učiteľstvo, ktoré nemá byť len vašou profesiou, ale predovšetkým vaším poslaním. Držím vám palce!horné úvodzovky

 

 

Slovenský jazyk a kultúra v kombinácii s cudzím jazykom (prekladateľsko-tlmočnícke štúdium):


Andrej BirčákAndrej

slovenský jazyk a kultúra – anglický jazyk a kultúra, magisterské štúdium

dolné úvodzovkyPrečo ste sa rozhodli študovať na UKF a prečo ste si vybrali daný študijný program?

Maturoval som na strednej priemyselnej škole elektrotechnickej – odbor informačné a sieťové technológie. Počas štúdia som nebol celkom spokojný s technickými predmetmi. Nebolo to niečo, v čom by som chcel pokračovať alebo rozvíjať kariéru. Na druhej strane ma však bavili jazyky – práve slovenčina a angličtina. A keďže moji rodičia na UKF vyštudovali, bola to prirodzená voľba. Okrem toho sa venujem literatúre, rád čítam a niekedy aj niečo napíšem. Preto som sa rozhodol pre kombináciu slovenčiny a angličtiny. Jednak som sa chcel zdokonaliť v jazykoch ako takých, ale zároveň som chcel spoznať literatúru, históriu a kultúru, ktoré stoja za týmito jazykmi. Predstava práce v literárnej oblasti ma lákala omnoho viac ako v technickej.

Ako hodnotíte štúdium na UKF (možnosti štúdia, prístup pedagógov a pod.)?

Štúdium na UKF hodnotím kladne. Pri takom veľkom výbere študijných programov, aké ponúka naša univerzita, je len prirodzené, že študent nezostane zaseknutý len v tom svojom odbore, ale dostanú sa k nemu poznatky aj z iných, najmä príbuzných, odborov. K tomu patrí aj množstvo ľudí, ktorých počas štúdia stretnete, či už ide o spolužiakov alebo pedagógov. Často vďaka nim získate cenné poznatky, ale aj trvácne priateľstvá. Pedagógovia nie sú „iba“ učitelia, ale skutoční odborníci v prednášanej oblasti. Okrem vyučovania sa venujú vedeckej práci, a preto sú nielen skvelým zdrojom poznatkov, ale vedia aj správne nasmerovať pri vlastnej práci. Okrem toho je možnosť zapojiť sa do rôznych aktivít a prezentovať svoje práce (popri vedeckých aj umelecké), za ktoré sa dajú získať vecné ceny či štipendium. Samozrejmosťou sú aj prednášky a konferencie skutočne všestranného charakteru. Priestory univerzity sú moderne vybavené, každá fakulta má vlastnú jedáleň. Univerzita disponuje aj bazénom, ktorý je dostupný pre študentov aj pedagógov. Literatúra každého druhu sa nachádza v prekrásnej budove univerzitnej knižnice s moderným výpožičným systémom. A keby niekoho omrzeli vnútorné priestory školy, netreba chodiť ďaleko. Mesto Nitra je krásne samo o sebe, ponúka bohatý výber zábavy a kultúrneho vyžitia, ale aj útulné zákutia či možnosť prechádzok popri rieke. To všetko pod majestátnym vrchom Zobor.

Prečo by ste odporučili štúdium svojho študijného programu budúcim kolegom?

Počas štúdia slovenčiny (prípadne aj iných jazykov) si osvojíte gramatiku jazyka a jeho funkčné využitie, naučíte sa pracovať s textom. Pri literatúre sa zase oboznámite s najdôležitejšími dielami národnej spisby a budete schopní ich vnímať v historickom kontexte. Štúdium jazyka však nie je iba učenie sa gramatiky a literatúry. Veď ako z názvu študijného odboru vyplýva – slovenský jazyk a kultúra – získate poznatky aj z mimojazykovej reality. Inými slovami, zoznámite sa s kultúrou, históriou, tradíciami a mentalitou jednotlivých národov, ktorých jazyk študujete. Spoznávaním kultúr sa učíte o človeku, o svete ako takom. Je teda prirodzené, že vďaka štúdiu jazykov získate nové obzory a filozofické náhľady na svet. Jazyky sú zárukou zaujímavého štúdia, počas ktorého sa nebudete venovať iba jednej oblasti, ale získate všeobecný prehľad o danej problematike. Jazyk v sebe zahŕňa všetky témy, a preto určite zužitkujete to, čo už viete. Ja napríklad využívam nadobudnuté technické zručnosti zo strednej školy pri práci s počítačom a rôznymi prekladateľskými softvérmi.horné úvodzovky

Odkazy

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre | www.ukf.skFilozofická fakulta | www.ff.ukf.skKatedra slovenského jazyka a literatúry